0 850 346 2023
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yıl Sonu Devri Nedir?

11 Ocak 2022
3 kez görüntülendi
Yıl Sonu Devri Nedir?

Bir takvim yılı içerisinde muhasebe işlevlerinin gerçekleştiği, toplanıp analiz edildiği bir zaman aralığıdır. Bu tarih Aralığı 1 Ocak itibariyle başlayıp 31 Aralık ile son bulmaktadır. Her işletme, mevcut bulunduğu yıla ait fişleri ve faturaları işleyerek, yeni bir yıla geçişte dönem açıp 1 Ocak itibariyle kısmı veya tüm verilerinin devrini gerçekleştirebilir.

Devir, 1 Ocak itibariyle yapılmayabilir. Devir yapılabilmesi için işletmenin fiş, fatura, banka, çek ve senet verilerini tamamlaması gerekir. Tamamlanmadan yapılan devir sağlıklı olmayacaktır. Bu sebeple işletmeler yeni yılda dönem açarak yeni yıla ait satışlarını gerçekleştirebilirler. Ocak, Şubat ve Mart aylarında geçmiş yıllarına ait işlemler tamamlandıktan sonra tüm kullanıcılar sistemden çıktıktan sonra devir işlemi yapılır.

Devir işlemi yapılarken, tüm fişler tek kalemde yapılabildiği gibi parçalı bir şekilde de devir yapılabilmektedir. Örneğin 1 Ocak itibariyle stoklu çalışan bir mağazanın stok miktarları yeni döneme devredilirken çek ve senetler Mart ayında devredilebilmektedir.

Panu Teknoloji Olarak DİA Yazılım devir süreçlerinizde yanınızdayız.

Language »
Open chat