0 850 346 2023
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yazılım Sektörü Neden Önemli?

16 Nisan 2018
424 kez görüntülendi
Yazılım Sektörü Neden Önemli?

Türkiye gibi nüfusunun yarısı 35 yaş altı genç nüfusa sahip (Ortalama yaş ortalaması 31,7 2017 yılı*) ülkelerde her yıl yüz binlerce gence istihdam yaratmak için yeni iş alanları açmak, gelişen teknolojik gelişmelerle daha da zorlaşmaktadır.

Teknolojik gelişmeler emek dayalı işlerde insanların işsiz kalmasına neden olurken, bizim gibi genç nüfusa sahip ülkelerde de yazılım sektörü fırsatlar doğurmaktadır. Çünkü bugün bir trafik lambası dahi yazılım olmadan, algoritmik bir yapıya dayanmadan çalışmamaktadır.

Sanayi 4.0’da karşılaşacağımız makinaların konuşması, tarım dahil tüm sektörler de artık robotların devreye girmesi ile birlikte mutlak surette yazılımlar gerekmektedir. Bunun yanı sıra yapay zeka uzun zamandır, kullanılmakta olup, daha fazla alanda kullanılmaya ve daha da gelişmeye devam edecektir. Tüm Dünya da bunlar olurken, Ülke olarak biz de bu değişim ve dönüşümün içerisindeyiz, bunların hepsi içinde yazılım gerekmektedir. Yazılım sektörü de tamamen genç nüfusun iş gücüne dayalı olarak çalışmaktadır. Sektör yapısı itibariyle genç üretken ve yaratıcı beyinlere ihtiyaç duymaktadır.

Bu genç nüfusta ziyadesi ile bizde vardır, bugün Dünya üzerinde en fazla nüfusa sahip ikinci ülke olan Hindistan’ın yazılım sektöründeki başarısı ortadadır.

Bu bağlamda bizimde bu genç nüfusa istihdam alanları açmak için yazılım sektörüne daha fazla eğilmemiz gerekir, bunun içinde her şey de olduğu gibi eğitim şarttır. Son yıllarda okullarda verilen kodlama ve STEM eğitimleri çok iyi bir başlangıçtır, bunun yanında kodlama eğitimleri adı altında üzülerek görmekteyim ki, bazı okullarda bilgisayar dersleri verilmektedir.

Günümüz çocukları Baby boomer’lar, X kuşakları gibi, hatta kendilerinden önceki Y kuşaklarına göre daha donanımlı gelmektedir. Dolayısıyla eğitim süreçlerinde de bu yeni kuşaklara oyun içerisinde kodlama eğitimleri çok rahatlıkla verilebilir.

Yazılım sektörünün bu kadar öneminin yanında, son cümle olarak da şunu belirtmeden geçemeyeceğim, ülkemizin coğrafi konumu itibariyle Tarım – Hayvancılık ve yine genç nüfusa istihdam yaratmak için Hizmet sektörü, yanı Turizm’de olmazsa olmazlardandır.

Aykut KARTAL
Kurucu Ortak

*TÜİK 2017 Nüfus sayım sonuçları

Language »
Open chat