0 850 346 2023
Sosyal Medya Hesaplarımız

DİA E-Defter Gönderive ve E-Defter 2. Kopyanın GİB e Yüklenmesi

26 Mart 2021
46 kez görüntülendi
DİA E-Defter Gönderive ve E-Defter 2. Kopyanın GİB e Yüklenmesi

E-DEFTER GÖNDERİMİ

DİA YAZILIM E-DEFTER GÖNDERİMİ VE E-DEFTER 2. KOPYASININ GİB E GÖNDERİLMESİ
E defter lisanslaması yapılır.
Firma kartları içerisin de E-Devlet sekmesinden E-Defter Kullanılıyor işaretlenerek E-defter gönderim yapılacak olan bilgisayarın masaüstüne EDEFTER ve EDEFTER SAKLAMA diye klasör açılır.
E-Defter dosya dizini kısmına masaüstüne oluşturduğumuz EDEFTER klasörü seçilir. E-Defter saklama dizinine ise EDEFTERSAKLAMA klasörü seçilir.  Bu işlemle EDEFTER oluşturmada her zaman seçmemek için yapılır. SM/SMMM/YMM sekmesinde gerekli alanlar doldurulmalıdır.
Bilgisayarda 32bit veya 64 bit Java ve Akis kartı kurulu olmalıdır.  İlk olarak 32 bit Java denenmelidir.
Sonrasında Akis kart bilgisayara takılmalı ve Gib Portal a Akis kart şifresiyle girilerek Portal yazılımı Dia olarak güncellenir.
Muhasebe de ilgili ayın muhasebe fişleri işlendikten sonra, Muhasebe Modülü içerisinde Parametreler içerisinde Fiş ve Yevmiye numaralandırma denilir.
İşlem türüne Yevmiye numaralandır seçilir, ilgili tarih seçilir, Fiş durumu A+B olarak seçilir ve Güncelle denilir.
Fişlerin numaraları kontrol edilir. Yevmiye numaralarında sorun yok ise,
Muhasebe Modülü içerisinde yer alan E-Defter Hazırlama sekmesine tıklanır.
Bu sekmede Akis kartımız bilgisayarda takılı olmalıdır. E-Defter Hazırlama ekranında Akis kart şifremiz ile giriş yapılır.
İlgili tarih seçilir. E-Defter dosya dizini Firma kartlarında tanımladığımız için masaüstüne oluşturduğumuz klasör gözükecektir. Bu dizin boş gözükürse firma kartlarda E Devlet sekmesi altında bulunan dizin kontrol edilmeli veya manuel seçim yapılmalıdır.
Giriş yapılıp alanların kontrolü sağlandıktan sonra oluştur denilir. Yaklaşık 1-2 dakika bekleme sonucu masaüstüne açmış olduğumuz EDEFTER klasörü içerisine YB, KB, DR dosyalarını oluşturmaktadır.
E-defter hazırlama ekranın da GİB Entegrasyon sekmesine geçilerek ‘GİB e Gönder’  denilir.
Bu ekranda Berat Görüntüleme ve Berat İndir Yapılır.
Sonrasında E-Defter Hazırlama ekranında Kayıtlar sekmesinde GİB tarafından onaylandı yapılır. Bu ekrandan E-Defter Görüntüle, Berat Görüntüle yapılabilir. Saklama Dizinine kopyala denilirse Firma kartlarından oluşturduğumuz EDEFTERSAKLAMA klasörüne de atar.
GİB tarafından onaylandı yapıldıktan sonra GİB Portal a giriş yapılır ilgili ayın yüklenip yüklenmediği kontrol edilir.

E-DEFTER 2. KOPYASININ GÖNDERİLMESİ
GİB 2.kopyasının gönderilmesi için EDEFTER klasörü içerisinde yer alan ilk ZİP dosyası hariç 6 adet ZİP seçilip kopyalanır. EDEFTERSAKLAMA veya EDEFTERİKİNCİKOPYA gibi klasör oluşturulur ve içinde
Ocak ayı ise ‘202101’  diye klasör oluşturulup EDEFTER içerisindeki ocak ayı içinde yer alan 6 adet ZİP dosyasını ‘202101’ klasörüne atılır.
GİP üzerinden E-Defter bildirim uygulaması indirilir ve kurulur.  Kurulup tamamlandıktan sonra uygulama açılır.
Dosya Yolu belirleme sekmesi kullanılarak Masaüstüne oluşturduğumuz EDEFTERSAKLAMA klasörü seçilip ‘Ekle’ denilir ve Sonrasında ‘Değişikliği kaydet’ denilir.
Uygulama içerisindeki Kuyruğa atma loğlarına düşecektir. Bir süre bekledikten sonra uygulama içerisinde E-Defter listesinde ilgili ay görüntülenecektir.
Sonrasında GİB portal üzerinden ilgili ayı ‘ 202101’ şeklinde sorgulanıp 2. Kopyanın GİB e yüklenip, yüklenmediği kontrol edilir.

E-Defter İkincil Kopyaları GİB’e Nasıl Yüklenir?

E Defterlerin Otomatik Olarak Gönderilmesi

 

PANU TEKNOLOJİ LTD. ŞTİ.

DİA YAZILIM YETKİLİ İŞ ORTAĞI

0850 346 2023

Kapadokya Teknopark

 

 

 

Language »
Open chat